Blokáda ganglion sphenopalatinum

Čo je blokáda ganglion sphenopalatinum?

Ganglion sphenopalatinum je nervová štruktúra, uzlík – zhluk nervových buniek (parasympatikové ganglion), ktoré sa nachádza v kostenom aparáte lebky, v priestore medzi čeľusťou a krídlovým výbežkom klinovej kosti, má plochý, trojuholníkový tvar a vychádzajú z neho vlákna do sliznice nosa, mäkkého podnebia, mandle, uvuly, hornej pery, časti hltana, vysiela tiež vlákna do slzného nervu, je križovatkou vlákien a vetiev trojklanného nervu, inervuje nosové žľazy, slinné žľazy. Všetky jeho vetvy obsahujú aj vlákna pre hladké svalstvo, cievy a žľazy.

Práve tieto štruktúry, aktivácia parasympatikových kraniálnych ganglií, sa popisuje ako jeden z potenciálnych možných činiteľov, ktoré vedú k uvoľneniu určitých chemických látok, vazoaktívnych peptidov, ktoré prispievajú k neurogénnemu zápalu, k rozšíreniu ciev (vazodilatácii) intrakraniálnych ciev a k vzniku a udržiavaní symptómov migrény, či iných typov bolesti hlavy. Sú to príznaky ako napr. slzenie, nastrieknutie spojivky, opuch očných viečok, sekrécia z nosa.

Účinky blokády ganglion sphenopalatinum:

Ukázalo sa, že ak vieme ovplyvniť funkciu tejto nervovej štruktúry, ganglia sphenopalatinum, ak urobíme jeho blokádu (ovplyvníme jeho činnosť a funkciu), tak potom sa prejaví efekt blokády v znížení frekvencie a intenzity záchvatov bolestí hlavy. Úľava nastane jednak pri akútnom záchvate migrény, ale vieme pôsobiť aj profylakticky, teda vieme týmto výkonom realizovať aj prevenciu vzniku ďalších záchvatov bolesti hlavy, na určitú dobu, samozrejme.

Kedy a pre koho je táto blokáda vhodná?

Je to metóda, vďaka ktorej vieme rôzne syndrómy bolesti hlavy – ako napr. atypická bolesť tváre, migrény, cluster headache, postherpetická neuralgia, neuralgia trojklanného nervu, hemikránia continua, postpunkčné bolesti hlavy (akútna bolesť) a iné.

Najčastejšie k nám prichádzajú pacienti s migrénou.

Týmto liečebným postupom nedokážeme síce migrénu vyliečiť (to sa ani nedá), ale s pomerne vysokou úspešnosťou dokážeme ovplyvniť akútny záchvat migrény (pacient príde ku nám, ak je schopný, v čase záchvatu, a našou intervenciou vieme zmierniť bolesť hlavy), a jednak vieme vysokou mierou ovplyvniť frekvenciu a intenzitu záchvatov (znížia sa), čím pôsobíme profylakticky.

Pre koho nie je blokáda ganglia vhodná?

Alergia na lidokaín, poruchy zrážania krvi, stav po úraze hlavy, mozgu, tvárovej časti hlavy, akútna infekcia.

Ako prebieha tento výkon?

Blokáda ganglion sphenopalatinum sa vykonáva transnazálne, cez nosové priechody, neinvazívne, čiže bez pichania, bez použitia ihiel.

Odmeriame vaše vitálne funkcie (tlak krvi, pulz, oxymetria), zaistíme žilový prístup, ľahnete si na chrbát, nakoľko blokáda sa realizuje v polohe na chrbte.

Do nosovej dutiny, vám zavedieme „výterovky,“ tyčinky s vatovou štetôčkou na jej konci, presne tak, ako keď sa robí výter z nosa, ale do oboch nosových priechodov.

Nie je nutné sa tohto momentu obávať, ešte predtým znecitlivíme sliznicu nosovej dutiny sprejom s lokálnym anestetikom.

Následne, na tyčinky kvapkáme roztok lokálneho anestetika, ktorý steká po tyčinkách, až na jej koniec, a tam sa lokálne anestetikum vstrebáva cez sliznicu, do ganglia sphenopalatinum, a ovplyvňuje jeho činnosť. Celý výkon trvá asi 45 minút, znáša sa dobre, nebolí a vyznačuje sa vysokou účinnosťou, znáša sa veľmi dobre.

Necháme si vás ešte 30 minút na odsledovanie, a následne odchádzate domov. Po výkone, kým účinok lokálneho anestetika neodznie, sa neodporúča ani jesť, ani piť.

Aké sú možné komplikácie výkonu?

Výkon, vzhľadom k tomu, že sa realizuje neinvazívne (bez pichania ihlou), je zaťažený minimálnymi komplikáciami. Okrem štandardných možných nepredvídateľných komplikácií (alergická reakcia, kardiovaskulárne dôsledky – výkyv tlaku krvi), ide skôr o lokálne nežiaduce účinky.

Môže sa objaviť lokálne podráždenie sliznice nosa, lokálna epistaxa (slizničné drobné krvácanie), znecitlivenie sliznice nosa, nepohodlie, znecitlivenie zadnej časti hrdla, sekrécia z nosa nasledujúce dni.

Aká je liečebná stratégia?

Po konzultácii s lekárom, ak nie sú kontraindikácie, sa výkon realizuje v počte 3x, zväčša obdeň.

Ak je pacient spokojný s mierou úľavy, udržiavacia liečba sa môže vykonávať každých 8 týždňov, ale nemusí. V praxi sa ako priaznivý efekt blokády uvádza taký klinický úspech, ak sa aspoň o 50% a viac zníži frekvencia a intenzita záchvatov, ak sa zníži spotreba liekov od bolesti a ak sa zníži miera invalidizácie.

Pre komplexný manažment migrény kliknite sem

Trápi vás migréna? Objednajte sa k nám na blokádu ganglion sphenopalatinum.