O X-PAIN CLINIC
Moderné pracovisko liečby bolesti
Na našej modernej klinike pomáhame pacientom s chronickou bolesťou, alebo s niektorými typmi akútnej bolesti. Jedinečnosť nášho prístupu spočíva v tom, že využívame princípy multidimenzionálneho náhľadu na problematiku diagnostiky a liečby bolesti. Sme jediné pracovisko svojho druhu v regióne.
Na bolesť nahliadame viacrozmerovo. Okrem klasických diagnostických metód využívame tiež dialóg a osobný prístup k pacientovi, vďaka čomu dokážeme pochopiť aj psychologický rozmer jeho bolesti. Výsledkom je jedinečný a individualizovaný liečebný plán, ktorý kombinuje farmakologickú a relaxačnú terapiu. Oddýchne a zregeneruje pri nej pacientovo telo aj myseľ.
Náš cieľ
Robíme všetko preto, aby sme zlepšili kvalitu života našich pacientov. Chceme ich čo najskôr prinavrátiť do bežného života a dovoliť im vrátiť sa ku všetkým činnostiam, ktoré vplyvom bolesti nemohli vykonávať.
Vďaka kombinácii farmakologickej a nefarmakologickej liečby sa snažíme našim pacientom zvyšovať komfort každodenného života.
Náš cieľ je teda veľmi prostý: chceme, aby naši pacienti mali lepší život ako predtým, než začali pociťovať bolesť. Snažíme sa priniesť im úľavu od bolesti, ktorá ovplyvňuje ich fyzickú kondíciu, ale aj psychickú pohodu.
Naša klinika funguje na troch úrovniach:
Algeziologická ambulancia
V algeziologickej ambulancii realizujeme konzultácie a prvotné vyšetrenia s cieľom diagnostikovať a pochopiť princípy pacientovej bolesti. Komplexne zhodnotíme bolestivý syndróm a na multidimenzionálnom princípe navrhneme terapeutický plán kombinovaný farmakologickými a nefarmakologickými metódami liečby bolesti.
Infúzne centrum
V infúznom centre sa venujeme analgetickej infúznej liečbe pacientov s chronickou bolesťou a iba určitým konkrétnym typom akútnej bolesti. Centrum ale môžu navštíviť aj zdraví ľudia, športovci či seniori, ktorým vieme nastaviť revitalizačný program na posilnenie imunity a vitality. Poskytujeme 14 druhov analgetických a vitamínových infúzií.
Relaxačno-regeneračné centrum
Našim pacientom aj širokej verejnosti ponúkame terapeutické metódy, ktoré relaxujú telo unavené vplyvom choroby pohybového aparátu, alebo následkom fyzického či psychického zaťaženia. Navštíviť nás môžu chronicky chorí pacienti, zdraví jedinci, športovci alebo všetci tí, ktorí si chcú oddýchnuť a zregenerovať.
MUDr. Miroslav Ferenčík, MBA
MUDr. Miroslav Ferenčík, MBA
Miroslav v roku 2005 ukončil štúdium na Gymnáziu v Žiari nad Hronom, odkiaľ pokračoval na Jesseniovu lekársku fakultu Univerzity Komenského v Martine. Odbor Všeobecné lekárstvo úspešne ukončil v roku 2009. Následne pokračoval v postgraduálnom vzdelávacom procese a v roku 2012 absolvoval atestáciu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína. V roku 2014 absolvoval atestáciu v odbore Algeziológia a v roku 2018 získal špecializáciu v odbore Master of Bussines Administration, MBA. Aktuálne je zaradený do doktorandského štúdia PhD Lekárskej fakulty SZU a taktiež do subšpecializačného odboru Paliatívna medicína.
Po ukončení štúdia Miroslav nastúpil na pracovisko úseku Algeziológie, kde pracoval ako vedúci lekár a tiež ako sekundárny lekár na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. V rámci zvyšovania svojej kvalifikácie je momentálne zamestnaný ako sekundárny lekár na Algeziologickej klinike SZU FNsP F.D.Roosvelta v Banskej Bystrici, kde sa snaží podchytiť trendy v modernej algeziológii a odovzdať ich svojim pacientom v regióne Hornej Nitry.
Od roku 2018 môžete Miroslava stretnúť v priestoroch Mobilného hospicu Sv. Lujza, kde spolu s tímom mobilného hospicu, pod vedením MUDr. Emílie Vlčkovej, poskytuje a spolupodieľa sa na poskytovaní zdravotnej starostlivosti paliatívnym pacientom v regióne Hornej Nitry. Snaží sa o prepojenie ambulantnej starostlivosti o prevažne onkologického pacienta so starostlivosťou v teréne. V roku 2019 sa čiastočne vrátil aj do ambulancie Záchrannej zdravotnej služby, kde pracuje ako sekundárny lekár poskytujúci prednemocničnú zdravotnú službu v rámci výjazdov Rýchlej lekárskej pomoci.
Je členom Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej lekárskej spoločnosti, Spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti, Sekcie intervenčnej algeziológie a Sekcie paliatívnej medicíny. Taktiež je aktívnym členom výborov odborných spoločností – Spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti, Sekcie intervenčnej algeziológie a Sekcie paliatívnej medicíny. Aktuálne zastáva pozíciu krajského odborníka pre odbor algeziológie v Trenčianskom samosprávnom kraji (v pôsobnosti MZ SR), je členom Odbornej pracovnej skupiny Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre algeziológiu. Od Januára 2021 zastáva významnú funkciu Prezidenta Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečby bolesti.
Spolupodieľa sa na výučbe a výchove zdravotníkov. Aktívne sa zúčastňuje výučbového procesu na Fakulte zdravotníctva SZU a je členom skúšobnej komisie na Špecializačnú skúšku z Algeziológie. Rovnako je členom nadnárodných odborných spoločností v oblasti Pain Medicíny – IASP a EFIC. Často prednáša na odborných podujatiach, vydal niekoľko odborných článkov v problematike liečby bolesti a snaží sa šíriť osvetu aj v laických kruhoch. Je autorom vedecko – populárnych článkov uverejňovaných v komerčných časopisoch.
Miroslav je členom viacerých organizačných výborov, ktoré určujú smer v edukácii, diagnostike a liečbe bolesti, organizujú odborné podujatia, komunikujú s nadnárodnými spoločnosťami či realizujú pre odbor potrebné a nevyhnutné aktivity. Je zástancom štandardnej algeziológie zameranej na profesionálnu a precíznu diagnostiku bolestivého syndrómu v rozumnej kombinácii s modernými intervenčnými postupmi v liečbe bolesti. Jeho cieľom, ako aj cieľom celého tímu x – pain clinic, je vytvoriť moderné centrum liečby bolesti založené na multidimenzionálnom prístupe k bolesti, využívajúc všetky najmodernejšie poznatky z oblasti Pain Medicíny.
Mgr. Ľuboš Mazúr, MPH, MBA
Mgr. Ľuboš Mazúr, MPH, MBA
Ľuboš v roku 1999 ukončil Strednú zdravotnícku školu v Banskej Bystrici v odbore Masér. V roku 2002 ukončil odbor Všeobecná sestra na Strednej zdravotníckej škole v Liptovskom Mikuláši. V štúdiu ďalej pokračoval na Jesseniovej Lekárskej Fakulte v Martine, kde v roku 2007 úspešne ukončil magisterské štúdium v odbore Ošetrovateľstvo.
Aktuálne disponuje uvedenými získanými kvalifikáciami: Špecializácia v Odbore Anestéziológia a intenzívna medicína (2012), Odborník na riadenie vo verejnom zdravotníctve MPH (2017), Master of Bussines Admnistration MBA (2018), Učiteľ zdravotníckych predmetov DPŠ (2019). V súčasnosti je prihlásený na doktorandské štúdium, PhD.
Svoju kvalifikáciu neustále zvyšuje účasťou na seminároch a certifikáciách. Absolvoval Kurz bazálnej stimulácie (2009), Kurz bankovania a moxovania (2011), Kurz aplikácie biodermálnych nití (2018), Kurz hirudoterapie (2019) a Kurz manuálnej lymfodrenáže (2020). Zúčastňuje sa odborných konferencií, kde aktívne prednáša a je autorom mnohých odborných článkov v problematike liečby bolesti. Spolupodieľa sa na organizácii odborných podujatí vo svojom regióne.
Bc. Renáta Sklenárová
Bc. Renáta Sklenárová
Renáta v roku 2003 ukončila Strednú zdravotnícku školu v odbore Sestra. Ďalej pokračovala v štúdiu na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde v roku 2006 úspešne ukončila bakalárske štúdium v odbore Ošetrovateľstvo. Odvtedy pracuje ako zdravotná sestra na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pôsobila v nemocnici vo Zvolene aj v Bojniciach. V roku 2020 v tomto odbore absolvovala špecializačnú skúšku.