Druhy terapeutických metód
Klasická
masáž
Klasická masáž
Klasická masáž je liečebná a relaxačná technika, ktorá je uznávaná a používaná už od dávnych čias. Presne mierené masážne hmaty majú liečebný aj preventívny účinok. Podľa požiadaviek ju aplikujeme na rôzne časti tela – na chrbticu, šiju, ruky či nohy. Oddýchne si pri nej telo, aj myseľ.
Aké účinky má klasická masáž?
Klasická masáž pôsobí relaxačne a uvoľňujúco na celý organizmus. Telo sa vďaka nej lepšie prekrvuje, vyprázdňujú sa povrchové žily a lymfatické cesty, zlepšuje sa prísun živín a kyslíka, urýchľuje sa odstraňovanie škodlivín, zlepšuje sa činnosť svalov a tkanív. Má pozitívny účinok aj na vrchnú vrstvu pokožky, nakoľko odstraňuje zrohovatenú vrstvu, zvyšuje sekréciu potných žliaz a normalizuje napnutie kože. Klasická masáž ovplyvňuje aj nervový systém, znižuje vnútorné napätie, eliminuje bolestivosť tkanív a organizmus príjemne relaxuje.
Pre koho je klasická masáž vhodná?
Klasická masáž je skvelým terapeuticko-relaxačným prostriedkom pri únave, stuhnutých a skrátených svaloch, ale aj pri reumatických, neurologických, ortopedických, poúrazových a pooperačných stavoch. Pôsobí pozitívne na psychický stav človeka, podporuje detoxikačné procesy, uvoľňuje póry a napomáha regenerácii kože.
Breussova
masáž
Breussova masáž
Masáž podľa Rudolfa Breussa má základy vo fyzioterapii a bioenergoterapii. Jej hlavným cieľom je regenerácia degenerovaných medzistavcových platničiek. Vykonáva sa po celej dĺžke chrbtice a na sedacích svaloch. Spočíva v naťahovacích, napínacích a uvoľňovacích hmatoch, výsledkom čoho je regenerácia oblasti chrbtice.
Aké účinky má Breussova masáž?
Breussova masáž uvoľňuje tlak na medzistavcové platničky, ktoré vďaka tejto špeciálnej masáži regenerujú. Masér jemnými a pomalými dotykmi lieči a zmierňuje bolesť a napätie vo svaloch chrbtice. Pôsobí liečivo aj preventívne. Môže byť realizovaná osamote, alebo spolu s Dornovou metódou.
Pre koho je Breussova masáž vhodná?
Najčastejšími klientmi objednanými na Breussovu masáž sú pacienti s bolesťami chrbtice, ktorí trpia svalovými spazmami, ľahšími formami diskopatie, lumbagom, lumbalgiou, cervikobrachiálnym syndrómom alebo inými degeneratívnymi ochoreniami.
Manuálna
lymfodrenáž
Manuálna lymfodrenáž
Manuálna lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika zameraná na rozprúdenie lymfatického systému kože a podkožia. Jej cieľom je manuálne uvoľniť lymfatické uzliny a zlepšiť prietok lymfy po celom tele. Využíva jemné, kruhové a špirálovité hmaty s pomalou frekvenciou, čím dochádza k aktivácii pohybu lymfy v lymfatických cievach. Vykonáva sa tlakom na pokožku bez použitia olejov a emulzií.
Aké účinky má manuálna lymfodrenáž?
Lymfatický obeh má za úlohu odvádzať z tkanív nášho organizmu tekutinu, produkty metabolizmu a aj telu škodlivé látky. Manuálna lymfodrenáž podporuje lymfatický obeh a priaznivo pôsobí na jeho rozprúdenie. Má ozdravné, detoxikačné, regeneračné a skrášľujúce účinky. Posilňuje imunitu, odstraňuje opuchy, znižuje výskyt migrén a má analgetický, spazmolytický a sedatívny efekt.
Pre koho je manuálna lymfodrenáž vhodná?
Z manuálnej lymfodrenáže benefitujú muži aj ženy. Využíva sa pri detoxikácii organizmu, na zlepšenie prekrvenia tela, pri migrénach ale aj pocite unavených a ťažkých nôh. Je tiež vhodné zaradiť ju medzi relaxačné terapie pri redukcii hmotnosti, nakoľko pomáha formovať postavu, urýchľuje metabolizmus a zmierňuje prejavy celulitídy. Okrem toho skvelo pôsobí na uvoľnenie vnútorného napätia a psychickej vyčerpanosti podporou detoxikačných procesov v organizme. Ocenia ju aj pacienti s reumatickými ochoreniami.
Bankovanie –
vákuumterapia
Bankovanie – vákuumterapia
Vákuumterapia, viac známa ako bankovanie, je veľmi populárna regeneračná procedúra. Je založená na prikladaní sklenených okrúhlych nádobiek (baniek) nahriatych vzduchom. V banke sa následne vytvára podtlak, ktorý potom umožní prisatie banky na povrch tela. Rozlišujeme suché a vlhké bankovanie, alebo tiež masáž bankami.
Aké účinky má bankovanie?
Bankovanie zlepšuje prekrvenie a okysličenie tkanív, pôsobí detoxikačne, podporuje regeneračné procesy organizmu, zvyšuje odolnosť organizmu a jeho výkonnosť. Znižuje vnútorné napätie v svaloch a uvoľňuje ich. Má tiež vplyv aj na činnosť vnútorných orgánov. Priaznivo vplýva na činnosť obličiek, močového mechúra, žalúdka, pankreasu a žlčníka. Má podporný imunomodulačný efekt, pričom dokáže prispieť k psychickej pohode klienta.
Pre koho bankovanie vhodné?
Bankovanie ocení každý, kto pociťuje bolesti v oblasti chrbtice. Využíva sa pri bolestiach, stuhnutí a spazmoch svalov krčnej chrbtice, šije, trapézov, chrbta a chrbtice. Účinné môže byť tiež pri psychickej únave, migrénach a strese.
Moxovanie
Moxovanie
Liečebná metóda Moxovanie pochádza z tradičnej čínskej medicíny. Je to metóda, pri ktorej sa používa teplo na prehrievanie a uvoľnenie určitých bodov na tele. Jej základom sú moxy – palinové cigary. Moxy sa pri terapii zapália a pomaly tlejú. Takéto tlejúce sa prikladajú na určité body na ľudskom tele do veľmi tesnej blízkosti pokožky. Neprikladajú sa však priamo na kožu, ale do vzdialenosti cca 2,0 cm. Teplo z konca palinovej cigary vyvoláva na pokožke príjemné relaxačné pocity prehrievania. Táto terapia nie je bolestivá ani nepáli.
Aké účinky má moxovanie?
Keďže moxovanie je tradičnou čínskou regeneračnou technikou, pracuje s tokmi energie. Stimuluje bod dlhovekosti a ďalšie tonizačné body, ktorých stimuláciou môžeme zvyšovať obranyschopnosť a predlžovať život organizmu.
Moxa po zapálení pôsobí dvojakým spôsobom: príjemným teplom a tiež liečivou energiou tlejúcej paliny nad akupunkúrnymi bodmi. Energia prechádza a vstupuje do akupunktúrnych dráh, pričom vyvoláva skvelé účinky: zlepšuje cirkuláciu krvi, prekrvuje svaly a orgány, zrýchľuje a dopĺňa energiu čchi. Prekrvuje tiež panvovú oblasť, vďaka čomu má priaznivý efekt na menštruačný cyklus u žien.
Pre koho je moxovanie vhodné?
Moxovanie ocenia klienti, ktorí chcú vyskúšať jednu z techník tradičnej čínskej medicíny. Odporúča sa všetkým, ktorí potrebujú doplniť životnú energiu alebo chcú zvýšiť vitalitu organizmu. Osvedčilo sa tiež u pacientov s bolesťami pohybového aparátu a chrbtice, pri chronickom únavovom syndróme, na podporu imunitného systému, pri problémoch s trávením a menštruačným cyklom.
Lávové
kamene
Lávové kamene
Prikladanie zohriatych prírodných kameňov vulkanického pôvodu s vysokou tepelnou akumulačnou schopnosťou je jednou zo široko rozšírených relaxačných techník. Kamene sa nahrejú špecifickým a zdravotne nezávadným spôsobom, a potom sa prikladajú na telo, najčastejšie na chrbticu.
Aké účinky majú lávové kamene?
Lávové kamene majú analgetický účinok. Redukujú svalové napätie, vďaka čomu uvoľňujú svalové spazmy a stuhnutia. Zlepšujú prekrvenie svalov a ich zásobenie kyslíkom. Znižujú vnútorné napätie a stres, navodzujú príjemný pocit relaxácie a pôsobia harmonizujúco. Aplikovať ich môžeme ako samostatnú terapiu, alebo „predprípravu“ na masáž. Svaly sa vďaka nim pekne uvoľnia a sú dokonale zrelaxované na masáž.
Pre koho je terapia lávovými kameňmi vhodná?
Keďže lávové kamene primárne uvoľňujú svaly, sú vhodné pre každého, koho trápia problémy pohybového systému, myofasciálne syndrómy, akútny prievan alebo kŕče. Vďaka relaxačnému účinku dokážu pomôcť ľuďom, ktorí sú vyčerpaní, nevedia si dostatočne oddýchnuť či zaspať a sú v častom strese.
Biodermálne
nite
Biodermálne nite
Podobne ako moxovanie, aj aplikácia biodermálnych nití má korene v tradičnej čínskej medicíne. Ide o metódu, pri ktorej sa sterilná biodermálna niť vpichne do daného miesta na tele. Biodermálna niť ostáva v mieste aplikácie a vstrebáva sa po dobu asi 6 týždňov. Tento úkon nie je až tak bolestivý, ako by sa mohlo vzdať. Pacient ho vníma rovnako alebo ešte slabšie, ako keď dostáva klasický obstrek.
Aké účinky majú biodermálne nite?
Biodermálna niť pôsobí niekoľkými spôsobmi:
- pôsobí analgeticky,
- zvyšuje prekrvenie v mieste aplikácie,
- spôsobuje sterilný zápal (priaznivý efekt),
- zlepšuje mikrocirkuláciu a dodávku kyslíka,
- podporuje syntézu kolagénu a bioregeneračné pochody,
- uvoľňuje svalové spazmy,
- má liftingový, hydratačný a lipolytický účinok.
Pre koho je určená aplikácia biodermálnych nití?
Biodermálne nite najviac pomáhajú pacientom s chronickou bolesťou pohybového aparátu, napríklad krčnej chrbtice, šije, hrudnej a krížovej oblasti, ramenného kĺbu, bedrového alebo kolenného kĺbu. Sú účinné tiež pri tenisovom lakti, zamrznutom ramene, migrénach, bolestiach hlavy a záhlavia. Často ich využívajú aj športovci.
Manuálna
terapia
Manuálna terapia
Špeciálna technika hmatov slúžia na lokalizovanie a analýzu pohybových porúch v oblasti kĺbov končatín a chrbtice. Jej cieľom je normalizovať funkcie pohybového aparátu. Patrí medzi základné fyzioterapeutické metódy. Terapeut nachádza blokády v konkrétnych segmentoch a následne ich odstraňuje uvoľňovacími technikami. Tieto mobilizačné techniky predstavujú pomalé opakované pohyby, ktoré postupne a nenásilne obnovujú rozsah a pohyblivosť kĺbu.
Aké účinky má manuálna terapia?
Manuálne techniky slúžia na zmiernenie bolesti a mobilizáciu pohybových obmedzení. Vytvárajú podmienky pre bezbolestný pohyb. Odstraňujú blokády a iné obmedzenia pohybu, ktoré by inak viedli k udržiavaniu bolesti.
Pre koho je vhodná manuálna terapia?
Manuálnu terapiu môžu vyskúšať všetci pacienti, ktorí trpia bolesťami hlavy, migrénou, bolesťami chrbta, chrbtice a kĺbov. Očakávať môžu lepšiu mobilitu a širší rozsah pohybu.
Rebox
Rebox
Málo známa, no vysoko účinná elektroterapeutická metóda Rebox je používaná v rehabilitácii, športovej medicíne aj algeziológii. Uvoľňuje svalstvo a okamžite odstraňuje bolesť. Je to neinvazívna liečebná metóda s veľmi dobrým efektom pri liečbe akútnej aj chronickej bolesti.
Ako funguje Rebox terapia?
Prenosom signálu bolesti je tzv. acidóza, a teda stav, kedy sa naruší ideálna rovnováha kyselín a zásad v organizme. Rebox na molekulárnej úrovni upravuje túto rovnováhu lokálne v tkanivách, čím eliminuje bolesť a prináša úľavu. Okrem iného zlepšuje prekrvenie tkaniva, zvyšuje odtok lymfy, relaxuje svalstvo a uvoľňuje spazmy.
Pre koho je Rebox terapia vhodná?
Rebox je vhodný pre pacientov s akútnou myoskeletálnou bolesťou, bolesťami hlavy, migrénami, postpunkčnými bolesťami hlavy, akútnymi a chronickými bolesťami chrbta, chrbtice a kĺbov. Pomáha pri svalových spazmách, kŕčoch, stuhnutom svalstve a komplexnom regionálnom bolestivom syndróme.
Biolampa
Biolampa
Terapia svetlom z biolampy predstavuje neinvazívnu, bezbolestnú a rýchlu liečbu rôznych problémov. Aktivizuje vhodné biochemické procesy v tele, ktoré zabezpečia lepšiu regeneráciu buniek a posilnia imunitu.
Aký účinok má biolampa?
Biolampa má silné regeneračné, protizápalové, biostimulačné a antidepresívne účinky. Hojí rany, zmierňuje zápaly a pôsobí analgeticky. Prináša úľavu pri reumatických problémoch a zabraňuje vzniku edémov po športových úrazoch.
Pre koho je liečba biolampou vhodná?
Biolampu využívame na široké spektrum problémov:
- bolesti chrbta, chrbtice, svalov a kĺbov,
- migrény,
- kožné afekcie, akné, dermatitídy,
- dekubity, herpes zoster, herpes simplex,
- zápaly šliach, výrony kĺbov, natiahnutia svalov a šliach, tenisový lakeť,
- hojenie pooperačných jaziev a popálenín,
- potlačenie zápalových procesov v ústnej dutine,
- vnútorné napätie, depresia a stres.
Hirudoterapia
Hirudoterapia
Hirudoterapia je liečba pijavicou lekárskou. Tento koncept sme pripravili pre klientov, ktorí majú záujem o menej tradičné liečebno-preventívne možnosti. Tento druh terapie nie je v našich končinách veľmi rozšírený, no jeho účinky sú maximálne efektívne a nenahraditeľné.
Je to mimoriadne výnimočná liečebná metóda, ktorú môžeme vykonávať vďaka mimoriadne výnimočnému živočíchovi – pijavici lekárskej. Po prisatí sa na pokožku vylúči vďaka svojim slinným žľazám asi 150 rôznych biologicky aktívnych látok. Za samotný účinok sú zodpovedné tieto látky, ale aj imunitná reakcia organizmu na tieto látky.
Pijavice smie aplikovať len certifikovaný hirudoterapeut. Liečbe musí vždy predchádzať konzultácia, na ktorej sa zhodnotí váš zdravotný stav a navrhne sa terapeutický plán. Pijavice, ktorými liečime, pochádzajú z kontrolovaného chovu a na terapiu budú použité len raz.
Aké účinky má hirudoterapia?
Možnosti využitia hirudoterapie sú naozaj široké. Využívame ju prakticky pri akomkoľvek ochorení, pričom vždy bude mať priaznivý účinok na jeho priebeh. Z tých najčastejších účinkov vyberáme:
- priaznivo vplýva na cievny systém organizmu, obnovuje poškodené tkanivá,
- detoxikuje organizmus,
- má analgetické, protizápalové a protiopuchové účinky,
- eliminuje hypoxiu, znižuje krvný tlak,
- zvyšuje aktivitu imunitného systému a bioenergetického stavu organizmu.
Pre koho je hirudoterapia vhodná?
Hirudoterapia je vhodná pre kohokoľvek, s výnimkou tehotných žien, onkologických pacientov a ľudí so zlou zrážanlivosťou krvi. Pomáha pri bolesti a artróze kĺbov, chorobách dýchacích ciest, kardiovaskulárnych ochoreniach, kŕčových žilách, vysokom krvnom tlaku a alergiách. Hirudoterapiu využijú aj ženy s gynekologickými ťažkosťami, pacienti s kožnými problémami, choreniami svalovej a kostrovej sústavy aj s poruchami nervového systému.